Trądzik to schorzenie, z którymi borykają się głównie młode osoby. Jest to związane z nadczynnością gruczołów łojowych. Jego cechą charakterystyczną jest występowanie zaskórników, wykwitów grudkowo – krostkowych i torbieli ropnych, które lokalizują się głównie w okolicach łojotokowych.
Laser IPL – RF
Laserowe leczenie trądziku to nowoczesna, bezinwazyjna metoda dające rewelacyjne efekty już po kilku zabiegach. Światło lasera niszczy szybko namnażające się bakterie odpowiedzialne za zmiany zapalne w trądziku. Działanie lasera można porównać do antybiotyku. Dodatkowym atutem lasera IPL jest nie narażanie pacjenta na objawy niepożądane dla wątroby i żołądka, jak w przypadku leków. Ponadto badania przeprowadzone w wielu ośrodkach na świecie wykazały osiągnięcie trzy razy szybszych efektów leczenia nowym systemem laserowym, niż w przypadku tradycyjnych metod. Fantastyczne efekty uzyskuje się w leczeniu tą metodą trądziku ze zmianami ropnymi.
Energia fal IPL i RF o selektywnie dobranych parametrach zabija bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądzikowych zmian zapalnych a także redukuje nadmierną aktywność gruczołów łojowych oraz rogowacenie mieszków włosowych.
Zabiegi wykonywane przy pomocy lasera nie naruszając delikatnej struktury skóry i nie powodują długotrwałych uszkodzeń otaczających tkanek, przez co nie wykluczają pacjenta z życia codziennego.
Częstotliwość wykonywania zabiegów na trądzik:
Zabiegi wykonywane są co 3-4 tyg., aż do osiągnięcia znaczącej poprawy. Długie przerwy między zabiegami nie zmieniają skuteczności leczenia lecz jedynie je wydłużają.
Postępowanie po zabiegu:
Należy bezwzględnie chronić skórę przed słońcem minimum przez jeden miesiąc po zabiegu.
Przez kilka dni po zabiegu nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, nie wycierać miejsc po zabiegu gąbką lub ręcznikiem, aby nie podrażniać skóry w okolicy zabiegu.
2-3 razy dziennie stosować zalecane kremy celem intensywnego natłuszczania skóry.
Przeciwwskazania:
- ciąża,
- świeża opalenizna
- stosowanie kremu z retinolem (nie używać na 3 tyg. przed zabiegiem),
- stosowanie leków światło-uczulających (retinoidy),
- peeling (nie stosować na 4 tyg. przed zabiegiem),
- opryszczka,
- bielactwo,
- łuszczyca w miejscu zabiegu,
- skłonność do przebarwień,
- autoimmunologiczne (RZS, toczeń rumieniowaty, sklerodermia),
- cukrzyca.